NA 14. DANIMA BHAAAS TUZLA, U SKLOPU SUSTAINABLE DEVELOPMENT SIMPOZIJA, 02.06.2023, ODRŽAT ĆE SE PANEL SESIJA NA TEMU:
“SUSTAINABILITY OF SOCIALIST-ERA HOTEL BUILDINGS”.
POČETAK SESIJE JE U 16.30 U PROSTORIJAMA GIMNAZIJE MEŠA SELIMOVIĆ, TUZLA.
Problematika sesije uključuje i preklapa interese brojnih aktera iz javnog i privatnog sektora – akademske zajednice, arhitektonsko-urbanističke struke, agencija i institucija za zaštitu naslijeđa, zaštitu okoliša, sektor turizma, te konačno, jednako važne interese lokalne zajednice.
Hotelska arhitektura iz perioda socijalizma predstavlja rijetko svjedočanstvo arhitektonskog tipa u kom su se objedinjavali kolektivno i privatno djelovanje, odnosno predstavlja specifičnu komercijalno-društvenu heterogenost u arhitektonskoj praksi socijalizma. U procesu dizajna, arhitekti su o hotelima razmišljali ne samo u kontekstu ostvarenja profita, nego i o njihovom impaktu na grad u cjelini. Medijatorna ideologija jugoslovenskog socijalizma i prakse samoupravljanja, također su imali utjecaj na stvaranje karakterističnog značaja hotelskih objekata.
Stoga je prelaz sa društvenog na privatni oblik ekonomskog uređenja imao posebno fatalne posljedice, ne samo na arhitektonsko-urbanistički identitet hotela, nego i na izmjenu njihove društvene uloge. Gradski hoteli su predstavljali, nekada i jedino mjesto okupljanja, druženja i razmjene informacija unutar lokalne zajednice, ali i mjesto otvorenosti i kosmopolitskog duha koji su u grad donosili inostrani gosti.
Prilagođavanje nereguliranim ukusima postranzicijskih finansijskih elita s jedne strane i zapuštenost kao posljedica neuređenih privatizacijskih procesa i “neatraktivnosti” socijalističke arhitekture u očima potencijalnih investitora s druge, problemska su realnost sa kojom se suočavamo u ovom trenutku.
Potencijali autentične socijalističke arhitekture, ukoliko razmišljamo o hotelima kao baštini, su iznimni i vezuju se za promišljeno brendiranje dizajna i prenošenje duha socijalističke ere kao turističkog produkta, koji na taj način postaje samo po sebi mjesto na turističkoj mapi.
Zakašnjeli odgovor akademske zajednice, između ostalog, posljedica je i nemogućnosti da djeluje samostalno u sektoru u kojem interes iskazuje toliki broj aktera.
O pitanjima sa kojima se susrećemo i na koja bismo željeli dati, ne konačan odgovor, nego sagledati raznovrsne stavove i mišljenja, u sklopu ove panel sesije diskutovat će, u ulozi moderatorica i organizatorica sesije doc. dr. Lejla Kreševljaković (Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu i Hotel History Foundation) i doc dr. Lejla Džumhur (Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu) sa gostima sesije: doc. dr. Aidom Idrizbegović-Zgonić (Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu i DOCOMOMO BH), Adiem Ćorovićem (IUS i Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH), Jasminom Sirćom (Udruženje građana Visoko i Arhitektonski studio “Poligon”) i Edinom Jahićem (direktor Centar za kulturu Tuzla).