Kao osnova prostorne konceptualizacije i vizuelizacije, oblast prostornog i grafičkog prikazivanja predstavlja kompleksno jedinstvo vizuelne percepcije, apstrakcije forme i grafičkog jezika. Grafička interpretacija prostora i grafička komunikacija, kao generator kreativnog procesa u arhitekturi, usmjerava misaone tokove ka kvalitativnim i inovativnim rješenjima. Grafička komunikacija u tehničkoj i arhitektonskoj praksi obuhvata, s jedne strane, vizuelnu percepciju i grafičke metode kreiranja prostora u slici, a s druge strane klasične metode i principe apstraktnog geometrijskog prostornog modeliranja i projekcijske metode geometrije, u savremenom dobu uključujući i računarsko modeliranje i grafiku. Oblast prostornog i grafičkog prikazivanja stoga je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu podijeljena na dva područja zastupljena kroz dva kabineta, od kojih se Kabinet za slobodno crtanje fokusira na vizuelne aspekte prostorne percepcije i prostornu grafičku interpretaciju, dok Kabinet za nacrtnu geometriju i računarsku grafiku obuhvata apstraktnije racionalne domene grafički interpretirane geometrije i informacionog prostornog modeliranja. Oslanjajući se na integrisan pristup nastavi, koji u jednu cjelinu veže teoretske i praktične aspekte, predmeti u ovoj oblasti s jedne strane potpomažu valorizaciju kulturne baštine kroz nastavu i rad u lokalnim historijskim ambijentima i kroz prateće izložbe, a s druge su u konstantnom procesu inovacije prateći najnovija tehnička dostignuća u oblasti informacione tehnologije i njihovu adekvatnu primjenu u arhitekturi i njenoj reprezentaciji i vizuelizaciji. Ono što je značajno istaći je uspješan balans između klasičnih i savremenih grafičkih metoda i tehnika, koji je u ovoj oblasti postignut u nastavnom procesu na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
U okviru Katedre za prostorno i grafičko prikazivanje, Kabinet za nacrtnu geometriju obuhvata oblast geometrijske konceptualizacije i grafičke vizuelizacije prostora i prostornih formi. Kroz primijenjenu geometriju savladava se sistematičan pristup definisanju prostornih elemenata i njihovih odnosa, obuhvatajući ne samo geometrijsku apstrakciju forme već i njenu višedimenzionalnu grafičku reprezentaciju.
Kabinet za slobodno crtanje obuhvata višestruke aspekte likovne nadgradnje koja doprinosi razvijanju osjećaja za prostornu vizuelizaciju i prostornu grafičku reprezentaciju u realnom prostornom okruženju. Kroz različite grafičke tehnike istražuju se u praktičnom vidu karakteristike perspektivne prostorne vizuelizacije različitih prostornih elemenata i oblika, proporcije prostornih odnosa u vizuelnom polju, međusobni odnosi prostornih elementa unutar zadate kompozicije i u odnosu na okolinu, uz vizuelne karakteristike tekstura i materijala. Razvoj likovnih elemenata kroz crtež obuhvata i složenije prostorne konfiguracije, polihromatski pristup, te rad u eksterijeru. Nastavni proces je integralnog karaktera, obuhvatajući teoriju, konkretnu praksu i različite grafičke tehnike.
Pervan Lada, akademski slikar
Magistrica nauka, Redovna profesorica
Babović Nihad, dipl.ing.arh.
Doktor nauka, Redovni profesor
CV Nihad Babović 2021
Spahić Džana, dipl.ing.arh.
Doktorica Nauka, Docentica
CV Dzana Spahić
Hadžić Amer, dipl.ing.arh.
(MA) Magistar Struke, Viši asistent
CV Amer Hadžić