Urbanizam i prostorno planiranje su interdisciplinarne djelatnosti jedinstvenog kompleksa koji se brižno i odgovorno bave budućnošću grada i prostora, čovjeka, prirode i ekonomije. Katedra od svog osnivanja istražuje, obrazuje i djeluje u uređenom svijetu koji je podržava i kojeg unapređuje. Od kraja 20. stoljeća urbanizam i prostorno planiranje se praktikuju u izazovnom svijetu deregulisane ekonomije i zakonodavstva – građenje se „oslobodilo“ stega reda planiranja, a haos ponovo ulazi u grad. Novi društveno-ekonomski kontekst „nereda“ je postavio i nove izazove u nastavno-naučnom procesu. Urbanizam i prostorno planiranje, širom otvorenih očiju i uma, razumije prošlost, pokušava da razumije sadašnjost i oprezno i hrabro projicira budućnost. Katedra za urbanizam danas odlučno afirmiše normativni, stohastički pristup budućnosti grada i kritički oponira determinističkom pristupu budućnosti. Unutar oblasti urbanizma izučavaju se i uče tri cjeline kompleksa: urbanističko projektovanje, urbane transformacije i urbanističko planiranje, a sve je obuhvaćeno teorijom i historijom urbanizma i zakonodavnom materijom. Svjesni da grad nije izolovano mjesto, nego da je dio velikog prostora i da utiče na njega, četvrta oblast izučavanja je prostorno planiranje, svojim mjerilom diferencirano i istovremeno integralni dio kompleksa učenja urbanizma i prostornog uređenja na Katedri. Nastava se danas izvodi u obimu od 38 ECTS bodova, što čini 19% obaveznog programa obrazovanja arhitekte-urbaniste. Katedra ohrabruje studente i traži od njih da kritički razmišljaju, izgrađuju svoju individualnost i radoznalost, ali i da spoznaju dugo građeni društveni i profesionalni sistem vrijednosti. Istražuju se problemi čije će se porijeklo tražiti u vlastitom okruženju, te se na taj način studenti povezuju sa stvarnim prostorom i kod njih se razvija osjećaj djelovanja u zajednici.
U studiranju funkcija nadgradnje čovjeka i slobodnog vremena, studenti osmišljavaju i projektuju prostore u kojima su čovjek i njegovo zdravlje, kako fizičko tako i psihičko, u fokusu estetskog i funkcionalnog oblikovanja prostora. Koncepti koji se predlažu optimiziraju prirodne datosti, štite i promovišu zaštitu prirode, osmišljeni su za pješaka i imaju za cilj formiranje sigurnog, ugodnog i podsticajnog okruženja, a usklađeni su s trenutnim problemima koji se susreću u urbanim sredinama na globalnom i lokalnom nivou. Znanja koja stiču prate današnje probleme i odgovore koji se nude u svijetu projektovanja prostora za ugodan život čovjeka.
Oblast urbanističko projektovanje se bavi kreiranjem novih urbanih cjelina, nekada djeluje u već izgrađenom urbanom tkivu, onom za koje vjerujemo da je od posebne važnosti za grad, ali djeluje i u netaknutoj prirodnoj sredini, u kojoj čovjek vjeruje da građenjem može steći svoje dobro i, u isto vrijeme, ne uticati na njenu degradaciju.
Oblast urbane transformacije se bavi intervencijama u dijelovima izgrađenog gradskog tkiva, ali u specifičnim fazama urbanizacije se bavi i cjelovitim prostorom grada, kada se integriše s urbanim planiranjem i kada zajednički djeluju. Oblast je visoke estetske, oblikovne i funkcionalne zahtjevnosti i izučava se skoro u cijelosti na diplomskom studiju.
Cjelovitost obrazovanja arhitekte-urbaniste obavezno uključuje studiranje i istraživanje najvećih mjerila prostora. Na diplomskom studiju se izučavaju prostorno i regionalno planiranje kao instrumenti prostornog uređenja. Poseban naglasak je na vrednovanju bosansko- hercegovačke teorije i prakse planiranja prostora sredine 20. stoljeća, kao i na usponu evropske perspektive razvoja prostora s kraja 20. stoljeća.
Čengić Nihad, dipl.ing.arh.
Doktor nauka, Vanredni profesor, Šef katedre za urbanizam i prostorno planiranje
CV Nihad Čengić
Čakarić Jasenka, dipl.ing.arh.
Doktorica nauka, Redovna profesorica
CV Jasenka Čakarić
Bošnjak Karadža Katarina, dipl.ing.arh.
(MA) Magistrica struke, Viša asistentica
CV Katarina Bošnjak Karadža
Jašarević Ibrica, dipl.ing.arh.
Magistar struke, Viši asistent
CV Ibrica Jašarević
Pavlović Andrea, DIPL.ING.ARH.
Magistrica struke, Asistentica
CV_ANDREA_PAVLOVIC_ENG
- Prof. dr Azra Kozarčanin