U ČETVRTAK, 22.05.2025. NA ARHITEKTONSKOM FAKULTETU UNIVERZITETA U SARAJEVU, U SKLOPU PREDMETA HISTORIJA ARHITEKTURE U BIH NA KATEDRI ZA TEORIJU I HISTORIJU ARHITEKTURE I ZAŠTITU GRADITELJSKOG NASLIJEĐA, ODRŽAT ĆE SE GOSTUJUĆE PREDAVANJE DOC. DR. MAJE PLIĆANIĆ.
Tihi svjedoci modernosti: Zašto o industrijskom naslijeđu (još) ne govorimo?
Predavanje ima za cilj približiti studentima Arhitektonskog fakulteta značaj industrijskog naslijeđa kao posebne, a često zanemarene kategorije kulturnog naslijeđa. Kroz uvođenje osnovnih pojmova industrijska arheologija i adaptivna prenamjena, biće predstavljena geneza koncepta njegove zaštite.
Poseban akcenat stavlja se na razumijevanje načina na koji je proces industrijalizacije oblikovao gradove, društvo i prostorne identitete u kontekstu Bosne i Hercegovine, te kako su procesi privatizacije nakon postsocijalističke deindustrijalizacije doveli do gubitka svijesti o vrijednostima tog naslijeđa. Time se, često nepovratno, brišu važni slojevi graditeljskog naslijeđa i kulturnog pamćenja.
Predstavit će se metodološki okvir za zaštitu industrijskog graditeljstva na primjeru grada Sarajeva, temeljen na sistemskoj valorizaciji zasnovanoj na arhitektonsko-formalnim, mikrourbanim i ambijentalnim vrijednostima. Posebno će biti naglašena važnost odabira primjerene nove namjene za objekte industrijskog naslijeđa, kao i smjernice za odgovorno i kontekstualno arhitektonsko djelovanje.
Predavanje je namijenjeno studentima Arhitektonskog fakulteta kao budućim akterima u procesu oblikovanja prostora, s ciljem da potakne dublje razumijevanje industrijskog naslijeđa kao relevantnog resursa u savremenom arhitektonskom i urbanističkom diskursu. U tom kontekstu, posebna pažnja usmjerena je ka razvijanju kritičkog odnosa prema naslijeđenim strukturama i njihovom potencijalu da doprinesu održivom i prostorno relevantnom razvoju.
Predavanje je otvoreno za sve studente i nastavnike.
Maja Pličanić je arhitektica i istraživačica u oblasti zaštite graditeljskog naslijeđa, sa posebnim fokusom na industrijsko i modernističko naslijeđe u Bosni i Hercegovini. Članica je Nacionalnog komiteta ICOMOS-a BiH i međunarodne organizacije TICCIH. Trenutno radi kao docent na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, gdje predaje kurseve iz oblasti kulturnog naslijeđa. Autorica je više naučnih i stručnih radova, kao i publikacije Perspektive industrijskog naslijeđa.