U četvrtak, 23.05.2024. godine u sklopu predmeta Historija arhitekture u BiH na Katedri za teoriju i historiju arhitekture i zaštitu graditeljskog naslijeđa održat će se gostujuće predavanje Narcise Bašić Gaković, Selme Karačević Kapić i Ajle Čavkić, na temu koncepcije projekata arheološkog parka Kalin hadži Alijine džamije u Sarajevu (nekadašnji Prešernov park) i parka Garavice u Bihaću.
Narcisa Bašić Gaković
je arhitektica sa specijalizacijama iz pejzažne arhitekture sa 20 godina radnog iskustva u domenu pejzažne arhitekture i urbanog planiranja, arhitekture i dizajna enterijera.
Radno iskustvo je stekla unutar vlastitog biroa Context doo, Energoinvest-a dd, Opštine Barcelona – Odsjek za urbane transformacije Barcelone, ali i radeći kao eksterni saradnik u mnogim BH i stranim biroima, institucijama i organizacijama: Aha+Knap, Grupa Arh, Arh Studio, Ideogram, Gradska uprava Sarajevo, Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, Opština Vogošća, Opština Fojnica, NVO Greenways, Cyprus Co. Doha, Katar dr.
Selma Karačević Kapić
Stručni savjetnik za konzervatorsko-restauratorske radove u Kantonalnom zavodu za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo.
Selma Karačević Kapić je arhitektica i diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Od 2005. godine radi u oblasti očuvanja kulturnog naslijeđa, koje obuhvata konzervaciju, restauraciju, interpretaciju baštine i prostorno planiranje. Poseban interes nalazi u pitanjima upravljanja baštinom, te svoje vještine vezano za ovo polje dodatno razvija na magistarskom studiju Menadžment u kulturnom turizmu na Ekonomskom fakultetu Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru.
Tokom godina učestvovala je i vodila različite projekte, uključujući konzervatorsko-restauratorske radove na pročeljima velikog broja zgrada historijske jezgre Sarajeva. Koautor je različitih izložbi, publikacija i dobitnik nekoliko nagrada za konkursna rješenja.
Ajla Čavkić
Arhitektica porijeklom iz Bihaća, svoje arhitektonske studije provodi u Sarajevu i dijelom u Stuttgartu. Njezin studentski i profesionalni rad najviše je usmjeren ka relaciji između prirodnog i izgrađenog prostora i očuvanju prirodnih vrijednosti lokacija na kojima djeluje. Kroz svoj rad često propituje psihološki i sociološki uticaj prostora na korisnike.
S iskustvom projektovanja u Dohi, Stuttgartu, Sarajevu i rodnom Bihaću, te kao član LIFT prostornih inicijativa, Čavkić teži da oblikuje svoju arhitekturu kao arhitekturu blisku čovjeku, a nježnu prema okolini.