U III godini I ciklusa studija na Arhitektonskom fakultetu, na predmetu Tehnologija građenja i materijali, nastavno osoblje želi studente što bolje pripremiti za praksu koja ih čeka u realnom sektoru. Iz tog razloga, poseban naglasak stavlja se na uspostavljanje saradnje između studenata i stručnjaka iz prakse. Ova saradnja nije samo usmjerena na prenošenje teorijskog znanja, već i na poticanje dijaloga o stvarnim problemima s kojima će se kao budući arhitekti susresti u profesionalnom okruženju.
Naš pristup integraciji stručnjaka iz prakse ogleda se kroz konkretna predavanja i posjete gradilištu koja su se održala ovaj semestar.
Firma “Nebi” predstavila je moderne sisteme hidroizolacije, a Almir Lepirica, d.i.g, se u prvom dijelu svog predavanja fokusirao na važnost poznavanja i izbora pravilnog sistema hidroizolacije, prema uslovima koje diktira svaki projekat.
U drugom dijelu svog predavanja je na konkretnom primjeru zgrade ilustrovao kako različiti sistemi hidroizolacije mogu djelovati zajedno i kako se mogu riješavati nepredviđeni problemi koji se pojave tokom gradnje.
Jasmin Smajić, d.i.g. iz firme “Peri” je temeljito prezentirao historiju i savremene pristupe u području modernih oplata. Smajićev fokus bio je ne samo na tehničkim aspektima modernih oplata, već i na ključnim faktorima koje arhitekti i inženjeri trebaju uzeti u obzir prilikom odabira oplatnih sistema.
Nadalje, Smajić je studente usmjerio na ključne aspekte koji igraju ulogu pri odabiru sistema moderne oplate. To uključuje faktore poput tipa konstrukcije, potreba za brzim izvođenjem radova, ekonomske efikasnosti i mogućnosti prilagodbe na različite arhitektonske zahtjeve i geometriju konstrukcije. Kroz stvarne primjere projekata, istaknuo je kako odabir određenog sistema oplate može značajno utjecati na dinamiku izvođenja i kvalitetu konačnog proizvoda.
Kao zaključak interakcije s realnim sektorom, studenti su imali priliku posjetiti gradilište Park Residence na Crnom Vrhu. Ovaj terenski posjet pružio im je stvarni uvid u primjenu tehnologije gradnje i materijala, kao i modernih oplata, na konkretnom gradilištu.
Posjetu je organizovao profesor dr. Nerman Rustempašić u okviru predmeta Tehnologija građenja i materijali, a pridružila im se asistentica Maja Ibrahimpašić i Aida Botonjić Karahusić.
Domaćini na gradilištu bili su Fikret Dautbegović, dipl.ing.arh. i Kenan Šišić, inženjer zaštite na radu. Studenti su obišli gradilište i upoznali se tehnologijom građenja ovoga velikog kompleksa koji je trenutno jedan od najvećih u regiji, kao i sa detaljima izvođenja betonskih radova, oplata i armiračkih radova. Na konkretnom primjeru, studenti su mogli sagledati specifičnosti i problematiku izvođenja objekta velikih gabarita na padini, osiguranje građevinske jame i izvođenje AB konstrukcije objekta.Također, studenti su upoznati s mjerama zaštite na radu i pravilima koja se moraju poštovati kako bi se osigurala maksimalna sigurnost svih učesnika na gradilištu.
Nakon obilaska, studente je u upravi gradilišta primio gosp. Hako Duljević, osnivač i direktor građevinske kompanije “Duljević” d.o.o. iz Sarajeva. Upoznao ih je sa specifičnostima i razvojem projekta, kao i logističkim izazovima koji se postavljaju za gradilište Park Residence. Studentima je posebno objasnio organizaciju gradilišta i dinamičke planove koje moraju ispuniti da bi ugovorene obaveze prema Investitoru završili u dogovorenom roku i kvalitetno. Prilikom predstavljanja kompanije i projekta, naglasio je važnost korektnih partnerskih odnosa i suradnje svih učesnika u građenju, poštivanja standarda, normativa i propisa, dobre pripreme i organizacije radova, kvalitetne radne snage što garantuje brzinu izvođenja radova uz visok stupanj korištenja savremene mehanizacije i opreme.
Posjeta studenata treće godine studija arhitekture gadilištu Park Residence na Crnom vrhu bilo je jako korisno jer su na konkretnom primjeru mogli sagledati više vrsta građevinskih zahvata i radova u različitim fazama izgradnje nosive konstrukcije objekta, pružajući studentima uvid u organizaciju i tehnologiju izvođenja objekta i gdje su mogli da upotpune teoretki stečena znanja na predmetima Organizacija i planiranje građenja i Tehnologija građenja i materijali.
Ova kombinacija predavanja i terenskog iskustva pružila je studentima holistički uvid u tehnologiju građenja. Prenošenje znanja se u tom slučaju ne ograničava samo na teorijska znanja, već se studenti potiču i na analitičko razmišljanje o praktičnim problemima. Integracija stručnjaka iz prakse u nastavni program na ovaj način ne samo da obogaćuje studijsko iskustvo, već i gradi most između fakulteta i realnog sektora, što je ključno za oblikovanje stručnjaka spremnih na izazove koje im donosi praksa.