Lokacija Kampusa Univerziteta u Sarajevu nastala krajem XIX stoljeća kao kasarna, a svoju originalnu funkciju zadržava sve do 1995. godine kada postaje Kampus Univerziteta u Sarajevu. Od 1999. godiine provode se dva međunarodna urbanističko-arhitektonska konkursa čiji finalni rezultat biva preveden u Regulacioni plan Kampusa Univerziteta u Sarajevu iz 2001., a nakon što istočni dio Kampusa zaposjeda Ambasada SAD u Bosni i Hercegovini, Regulacioni plan Kampusa svoje aktuelno rješenje dobiva 2005. U novonastalim okolnostima tokom dužeg vrememskog peroda Univerzitet u Sarajevu nije bio u mogućnosti obezbijetiti finansijska sredstva za realizaciju infrastrukturalnih, urbanističkih i arhitektonskih intervencija planiranih Regulacionim planim, tako da Kampus Univerziteta u Sarajevu od 2010. do danas postaje aktuelna tema izrade novog urbanističko-arhitektonskog koncepta.
Završni diplomski rad kolege Šime Viduke zasnovan je na sistematičnoj i iscrpnoj analizi postoećg stanja, iz perspektive savremenog vremenskog i prostornog konteksta, kao i na rezultatima dobivenim iz seriozno pripremljene i realzirane ankete među studentima, nastavnicima i uposlenicima Univerziteta u Sarajevu. Na osnovu dobivenih rezultata, kao i na osnovu analize savremenih referentnih primjera, kolega nakon provjere nekoliko različitih konceptualnih rješenja dolazi do zaključka da su Kampusu trenutno najpotrebniji zajenički sadržaji za sve studente Univeziteta, sadržaji koji pružaju fleksibilnu organizaciju prostora za rad, predavanja i aktivna društvana događanja namijenjene svim studentima Univerziteta.
Usvojen je koncept fleksibilnih prostornih struktura i otvorene urbanističke organizacije, koji se sastoji iz osnovnih arhitektonskih jedinica projektovanih kao longitudinalne jednosptratne i prizemne prostorne strukture, koje svoje preteče već imaju u sklopu Kampusa u vidu postojećih pomoćnih zgrada iz različitih historijskih perioda. Fleksibila prostorna organizacija svoju materijalizaciju zasniva na također fleksibilnim strukturalnim elementima čeličnih i drvenih linijskih nosača kombinovanih sa drvenim zidnim i stropnim panelim, i polikarbonatnim i staklenim plohama vanjske fasade. Tlocrtan i prostorna matrica kompleksa zasnovana je na savremenoj inerpretaciji urbane strukture Baščaršije, što kao rezultat predstavljaja veoma uspješno i inovativno arhitektonsko-urbanističko rješenje.
Svojim sadržajem i ambijentom na ovaj način kolega je kreirao vrlo uspješnu ambijentalnu i sadržajnu interpretaciju historijskog urbanog jezgra Sarajeva, na način da je ovaj projektni prijedlog svojim duhom, amiijentalnim vrijednostima, i programskim aranžmanom vrlo uspješna savremena interpretacija i inovativan model koji obezbjeđuje kontinuitet tradicionalnog, prostornih i arhitektonski vrijednosti i imaginarija grada Sarajeva biva skladan sa univerzalnim i savremenim interpretacijama vrijednosti mjesta i vremena u kojem promišljamo ulogu krajolika, grada i arhitekture kao cjeline.