28/12/2021 Izdanja
Poštovani,
U izdanju Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu izašla je nova knjiga pod naslovom:
1. Hadrović, A. (2021), SVJETLOST U SAKRALNOJ ARHITEKTURI, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu
autora Prof. dr Ahmeta Hadrovića. Knjiga je dostupna u biblioteci Arhitektonskog fakulteta i u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine.
Izvod iz recenzije Prof. dr Mehmeda A. Akšamije, akademika BANU i EASA/ASAE, redovnog profesora Akademije likovne umjetnosti Univerziteta u Sarajevu
…Moglo bi se reći da je motiv svjetlosti u sakralnoj arhitekturi svih vremena enigma koju stalno i iznova treba rješavati. U ovome je možda i ključ vitalnosti prisutne tekstualne sadržajnosti u knjizi. Ona nije vezana za ličnu energiju i stalnu borbu kao životni moto autora. Vitalnost se nalazi u dugogodišnjem sistematičnom i upornom istraživanju i unapređenju znanja iz ove oblasti u malim i velikim koracima, koji su definirali neobično obojenu i sasvim posebnu dubinu rada jasno vidljivu u skomno dizajniranoj monografiji.Ova knjiga/znanstvena monografija nesumnjivo upućuje na tezu, da na nivou konstitucije rada profesora Hadrovića, beskompromisno prisustvo svjetlosti, njegov autorski pristup i korištena literatura, obrazložena materija, veliki broj ilustrativnog materijala, te evidentno prisutna ljubav i razum pretpostavljaju simboličku figuru veličanstvenog poimanja svjetlosti u sakralnoj arhitekturi …Svjetlo i arhitektura zajedno su – bit arhitekture…
Izvod iz recenzije Prof. dr Nine Ugljen Ademović, redovne profesorice Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Dakle, svjetlo određuje sjenu, svjetlo daje refleksiju, tamu nebeskog svoda razbija svjetlost zvijezda, noseći u sebi jaku simboliku ili, kako to autor objašnjava na jednom od najljepših primjera u rukopisu, hramu Codz Pop – „Podvojenost u historijski izgrađenim simboličkim referencama definira odnos kulture sa svemirom i identitet koji oni stvaraju; one su suprotnosti koje se međusobno nadopunjuju; ne može biti svjetla ako se ne suoči sa tamom.“Sredstvo kojim autor usmjerava čitatelja su kvalitetni grafički prilozi koji čitatelja vode kroz cijelu povijest sakralnih prostora do danas i oslikavaju svaki segment istraživanja, a ritam u kojem se smjenjuju sa tekstom ujednačen je i jasno metodološki postavljen, čime ovaj rukopis postaje čitak i interesantan, istovremeno…
Izvod iz recenzije Doc. dr Pavla Krstića, docenta Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Promatrajući u cjelini, rukopis SVJETLOST U SAKRALNOJ ARHITEKTURI, autora Prof. dr. Ahmeta Hadrovića, predstavljanaučno-stručnu publikaciju, te se može zaključiti kako se radi o pregledno koncipiranom i čitkom gradivu, sa brojnimgrafičkim prilozima koji potkrepljuju autorovu tezu postavljenu u uvodnom dijelu, ideju o ulozi svjetlosti u kreaciji prostora ielementa koji naglašava njegove karakteristike, ideju o svjetlosti koja pridonosi kontemplativnom karakteru sakralnihprostora. Reprezentativan broj fotografija, kao i detaljno analizirani primjeri kroz cjelokupnu historiju arhitekture sakralnihobjekata do danas, govore o tome da se radi o strukturno zahtjevnom postupku, na koji autor uspješno odgovarasistematičnim pristupom i jasnim stavom o postavljenoj problematici……Značajan doprinos ovog rukopisa predstavlja pionirski pokušaj da se problematika uloge svjetla u arhitekturi, općenito,značajnije uključi u istraživačke procese koji se odnose na percepciju, kako arhitektonskih objekata, tako i otvorenih javnihprostora…