Poštovani,
U izdanju Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu izašle su tri nove knjige pod naslovom:
1. Hadrović, A. (2021), EARTH WATER ARCHITECTURE (PODVODNA ARHITEKTURA), Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu ISBN – 978-9926-490-06-5 COBISS.BH-ID – 47107078
2. Hadrović, A. (2021), EARTH WATER AIR ARCHITECTURE (ARHITEKTURA NA VODI), Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu ISBN – 978-9926-490-05-8 COBISS.BH-ID – 47106310
3. Hadrović, A. (2021), EARTH AIR ARCHITECTURE (ARHITEKTURA U ZRAKU), Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu ISBN – 978-9926-490-07-2 COBISS.BH-ID – 47106822
autora Prof. dr Ahmeta Hadrovića. Knjige su dostupne u biblioteci Arhitektonskog fakulteta i u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci u Sarajevu.
Izvod iz recenzije Prof. dr Nermana Rustempašića, redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Tematika iznešena u rukopisu autora ne može se promatrati posebno i jednoznačno, pa se vrijednost arhitektonskog djela pokazuje u vještini uspostavljanja međusobnih odnosa svih elemenata u višeslojnu cjelinu arhitektonskog djela i svakome tko će čitati ovaj interesantni rukopis, sigurno će ili jeste ostavio snažan dojam i dubokoumno razmišljanje o ljudskoj kreativnosti, istrajnosti, vremenu, društvenom i prirodnom okruženju u kojima je nastala.
Predloženi rukopis „Earth Water Architecture (Podvodna arhitektura)“, autora Prof.dr. Ahmeta Hadrovića, ocjenjujem kao veoma koristan svim onima koji treba da steknu i prošire znanja, kako studentima u sticanju akademskog obrazovanja tako i istraživačima i znanstvenicima u njihovim istaživanjima. Rukopis će sigurno biti koristan i širem čitateljskom krugu čije je interesovanje usmjereno na podvodnu arhitekturu i za arhitektonska ostvarenja koja je autor studiozno i temeljito prikazao kroz referentne i reprezentativnim primjere.
Izvod iz recenzije Prof. dr Amira Čauševića, redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Sa aspekta konceptualizacije, konstrukcije i materijalizacije granica arhitektonski definiranog prostora, „Earth Water Architecture (Podvodna arhitektura)“ otvara potpuno nove mogućnosti arhitekture u odnosu na arhitekturu u uobičajenim prirodnim okruženjima na površini Zemlje. Autor je detaljno obradio PRIRODNO OKRUŽENJE u uvjetima pod vodom, odnosno fizikalne zakone, i na taj način učinio potpuno jasnom pojavnost (morfologiju) arhitekture pod vodom, što je elaborirao u poglavlju GRANICE. Mislim da će to za studente arhitekture biti naročito inspirativno u poticanju njihove kreativnosti.
Uzimajući u obzir sve navedeno kao recenzent predloženog rukopisa pod naslovom: Earth Water Architecture (Podvodna arhitektura), konstatujem da tematika obrađena u djelu ispunjava zahtjeve naučne literature iz oblasti arhitekture i sa zadovoljstvom preporučujem da se rukopis objavi kao naučna knjiga u izdanju Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Izvod iz recenzije Prof. dr Nermana Rustempašića, dipl. inž. arh. redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Naslovi knjiga: „Earth Water Architecture (Podvodna arhitektura)“, „Earth Water Air Architecture (Arhitektura na vodi)“ i „Earth Air Architecture (Arhitektura u zraku) proizašli su iz opće tipologije arhhitekture koju je autor uspostavio u ranije objavljenoj knjizi „Arhitektura u kontekstu“ – bosanska verzija, Sarajevo, Acta Architectonica et Urbanistica, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu ISBN: 978-9958-691-21-8 COBISS.BH-ID: 18733830 7.29. Hadrovic, A. (2011), odnosno „Architecture in Context“ – engleska verzija, Acta Architectonica et Urbanistica, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo, 07. septembar 2019.
Izvod iz recenzije Prof. dr Amira Čauševića, dipl. inž. građ. redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Sa aspekta konceptualizacije, konstrukcije i materijalizacije granica arhitektonski definiranog prostora, EARTH WATER AIR ARCHITECTURE (ARHITEKTURA NA VODI) otvara potpuno nove mogućnosti arhitekture u odnosu na arhitekturu u uobičajenim prirodnim okruženjima na površini Zemlje. Autor je detaljno obradio PRIRODNO OKRUŽENJE u uvjetima na površini vode, odnosno fizikalne zakone, i na taj način učinio potpuno jasnom pojavnost (morfologiju) arhitekture koja pluta na vodi, što je elaborirao u poglavlju GRANICE. Mislim da će to za studente arhitekture biti naročito inspirativno u poticanju njihove kreativnosti…
…Uzimajući u obzir sve navedeno kao recenzent predloženog rukopisa pod naslovom: Earth Water Air Architecture (Arhitektura na vodi), konstatujem da tematika obrađena u djelu ispunjava zahtjeve naučne literature iz oblasti arhitekture i sa zadovoljstvom preporučujem da se rukopis objavi kao naučna knjiga u izdanju Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Izvod iz recenzije Prof. dr Nermana Rustempašića, dipl. inž. arh. redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Tematika iznešena u rukopisu Earth Air Architecture (Arhitektura u zraku) veoma je aktuelna in čija se vrijednost pokazuje u vještini uspostavljanja međusobnih odnosa svih elemenata u višeslojnu cjelinu arhitektonskog djela i svakome tko će čitati ovaj interesantni rukopis, sigurno će ili jeste ostavio snažan dojam i dubokoumno razmišljanje o ljudskoj kreativnosti, istrajnosti, vremenu, društvenom i prirodnom okruženju u kojima je nastala.
Predloženi rukopis Earth Air Architecture (Arhitektura u zraku), autora Prof.dr. Ahmeta Hadrovića, ocjenjujem kao veoma koristan svim onima koji treba da steknu i prošire znanja, kako studentima u sticanju akademskog obrazovanja tako i istraživačima i znanstvenicima u njihovim istaživanjima. Rukopis će sigurno biti koristan i širem čitateljskom krugu čije je interesovanje usmjereno arhitekturu na vodi i za arhitektonska ostvarenja koja je autor studiozno i temeljito prikazao kroz referentne i reprezentativnim primjere.
Izvod iz recenzije Prof. dr Amira Čauševića, dipl. inž. građ. redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Sa aspekta konceptualizacije, konstrukcije i materijalizacije granica arhitektonski definiranog prostora, AIR ARCHITEKTURE (ARHITEKTURA U ZRAKU) otvara potpuno nove mogućnosti arhitekture u odnosu na arhitekturu u uobičajenim prirodnim okruženjima na površini Zemlje. Autor je detaljno obradio PRIRODNO OKRUŽENJE u uvjetima zraka (Zemljine atmosfere), odnosno fizikalne zakone, i na taj način učinio potpuno jasnom pojavnost (morfologiju) arhitekture u zraku (atmosferi), što je elaborirao u poglavlju GRANICE. Mislim da će to za studente arhitekture biti naročito inspirativno u poticanju njihove kreativnosti.