Druga naučno-stručna manifestacija „ArchiPraxis“ koju organizira Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu i Asocijacija studenata arhitekture svečano je otvorena 04.10.2023. godine.
Iz govora dekana Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Erdina Salihovića:
‘’Prvi trodnevni susret akademskog, javnog i realnog sektora u maju prošle godine imao je izuzetni odjek u javnosti, te je izvanredno posjećena manifestacija postala mjestom razmjene iskustava, dobrih praksi i promišljanja iskusnih znalaca, reprezenata 15 renomiranih kompanija i arhitekata, koji su kroz primjere odabranih graditeljskih osvarenja, studentima nagovjestili praktične izazove koje ih u skoroj budućnosti očekuju.
Drugi po redu ArchiPraxis 2023. ima nešto drugačiji scenarij i program. Organizovan je kroz dva dana putovanja i ekskurzija ka referentnim administrativnim, sakralnim, stambenim i kulturnim objektima, praćenih predavanjima njihovih autora, prezentacijama kompanija, arhitektonskih studija i industrije građevinskih proizvoda i materijala.
Odabrani su i predstavnici studenata koji će 11.10.2023. godine u 17:00, na dan zatvaranja manifestacije, osmisliti prezentacije i podijeliti dojmove iskustva sa različitih destinacija.
Ovaj put studenti direktno idu na teren, ali prava iskustva rada u realnom i javnom sektoru, studenti će osjetiti kroz, uspješnu implementaciju projekta APLE Erasmus + Capacity Building. Posvećeni tim mladih ljudi sa Arhitektonskog fakulteta je pripremio Erasmus+ aplikaciju, koja je na našu radost, krajem prošle godine i odobrena. Okupljen je konzorcij iz 5 zemalja, koji uključuje 7 partnerskih arhitektonskih fakulteta, koji će, između ostalog, raditi na transformaciji kurikuluma 2. ciklusa studija i u našem slučaju, kreiranju projektantskih studija i uvođenju obavezne studentske prakse u nastavni plan i program.
Ovaj ArchiPraxis je postao integralnim dijelom APLE projekta i sve uključene kompanije, izvođačke firme, arhitektonski biroi, zavodi za planiranje i urbanističke općinske službe će proći kroz proces zvanične akreditacije. Shodno svojim kapacitetima i potrebama, ponudit će broj pozicija, vrstu angažmana i vremenski period praktičnog osposobljavanja studenata, koji će biti valoriziran ECTS bodovima.
Možda prejudiciram potencijalni scenarij, ali terenski angažman studenata može donijeti višestruki benefit. Prevashodno će uticati na smanjenje raskoraka i procjepa između akademskog obrazovanja i realnog sektora, ali i profilirati studenta ka željenoj oblasti budućeg profesionalnog djelovanja.
Na kraju, želio bih da se zahvalim organizacionom timu Fakulteta, na čelu sa prof. dr. Amirom Salihbegović, student prodekanu Nermi Pločo, talentiranoj grupi studenata zaslužnih za ovogodišnji vizualni identitet i sponzorima, koji su pokrili troškove putovanja.’’