U izdanju Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti (BANU) izašla je iz štampe nova knjiga Akademika Prof. dr Ahmeta Hadrovića, redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, pod naslovom „BIOKLIMATSKA ARHITEKTURA U BOSNI I HERCEGOVINI“, TOM 1.
Knjiga je dotupna u biblioteci Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i u Nacionalnoj i univerzitetskoj bibliotevi Bosne i Hercegovine.
Izvod iz recenzije Prof. dr Lemje Chabbouh Akšamija, dipl. inž. arh., redovne profesorice Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Ova knjiga predstavlja vrijedan znanstveni rad iz oblasti bioklimatske arhitekture, kojom se autor bavi, ovaj put ne samo sa aspekta historije arhitekture, nego teorije arhitekture. Hronološkim redom posloženi historijsko kulturološki slojevi, koji su obrađeni u jasno definiranom prostoru i koji su prezentirani kroz fizičke i metafizičke vrijednosti, a koje je autor izdvojio, smatrajući ih vrijednim svoje analize, želim istaći da smo dobili još jedno važno i zanimljivo djelo. Ovaj rukopis je svojevrsno omaž svim onima koji su svoj život posvetili gradnji, a specifičnosti svakog od njih daju posebnu draž knjizi. Ne treba zanemariti činjenicu da je stav autora vrlo ličan, te da svi zaključci čitaoca navode na promišljanje i na donošenje istih ili različitih zaključaka, ali ga ne ostavljaju ravnodušnim…
Izvod iz recenzije Prof. dr Nermana Rustempašića, dipl. inž. arh., redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
…Prezentirani rukopis po svom obimu, načinu pisanja i sadržaju obrađuje specifičnu tematiku čovjekovog stvaralačkog djela kroz prizmu bioklimatske arhitekture. Rukopis je po svome sadržaju namjenjen znanstvenicima i istraživačima u njihovim istaživanjima vezano za oblast koju rukopis tretira. Rukopis je rezultat višedecenijskog obimnog istraživanja i terenskog rada kojeg je akademik Ahmet Hadrović sistematski i doslijedno prezentirao kroz prikaz referentnih i reprezentativnih primjera ove vrste arhitekture u Bosni i Hercegovini. Djelo će zasigurno biti korisno i širem čitateljskom krugu čije je interesovanje usmjereno na stambenu i utilitarnu graditeljsku baštinu vezanu za tradicionalno graditeljstvo u Bosni i Hercegovini…