Katedra za arhitektonsko projektovanje jedna je od pet organizacionih jedinica za nastavni, naučnoistraživački i stručni rad. Temelji današnjoj organizaciji Katedre postavljeni su 1949. godine osnivanjem Arhitektonskog odsjeka Tehničkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, gdje će se, nakon reorganizacije nastavnog procesa u okviru Arhitektonsko-urbanističkog fakulteta 1961/1962. godine, oformiti i Katedra za arhitektonsko projektovanje. Planiranje, organizacija i razvijanje nastavnog procesa na Katedri djeluje u okviru predmeta užih oblasti matičnog područja arhitektonskog projektovanja, organizovanih u šest kabineta (Kabinet za osnove projektovanja, Kabinet za arhitektonske kompozicije, Kabinet za stambene zgrade, Kabinet za javne zgrade, Kabinet za privredne zgrade i Kabinet za enterijere i dizajn), na Prvom i Drugom ciklusu studija. Katedra artikulira primarna područja arhitektonskog djelovanja u prostoru, podstičući stručan, naučnoistraživački, umjetnički pristup procesu svih nivoa projektovanja. U tom kontekstu, obrazovni proces prepoznaje arhitektonsko projektovanje kao sistematični misaoni proces organizacije prostora, kroz metodologiju prilagođenu shvaćanju arhitekture kao integralnog dijela kulture, te složenog procesa, koji za cilj ima obrazovati arhitekte, čiji profil objedinjuje kreativnost, stručnost i integritet. Osim administrativne problematike koja podrazumijeva organizaciju usavršavanja, studijskih putovanja, gostovanja i akademske razmjene za nastavnike i saradnike, zadatak Katedre za arhitektonsko projektovanje je osavremenjavanje, prilagođavanje i predlaganje planova i programa u jedinstvu teorije i prakse, u skladu s recentnim potrebama unutar akademske zajednice i izvan nje.
Za većinu budućih arhitekata, predmeti u sastavu Kabineta za osnove projektovanja prvi su doticaj s osnovnim temama i metodama arhitektonskog projektovanja. Struktura i sadržaj tematskih jedinica unutar ove naučne oblasti iniciraju kritičko razumijevanje i usvajanje raznovrsnih pristupa projektovanju, pretežno individualnih stambenih objekata, kroz razumijevanje suštine arhitektonske teorije i metodologije projektovanja.
Uže nastavne oblasti arhitektonskih kompozicija i uređenja unutrašnjeg arhitektonskog prostora se danas proučavaju u nastavi na predmetima Kabineta za arhitektonske kompozicije i Kabineta za enterijere i dizajn, organizovanih u okviru Katedre za arhitektonsko projektovanje. Kompozicija predstavlja zajedničku nit svih nivoa projektovanja, od urbanističkog preko arhitektonskog projektovanja, do uređenja unutrašnjeg arhitektonskog prostora.
Stanovanje predstavlja neodvojivi dio ljudskog iskustva i neposrednog kontakta korisnika s objektima koje projektujemo i gradimo. Odgovornost koja dolazi s ovom spoznajom oduvijek je bila okosnica nastave i odnosa prema nastavi na predmetima Kabineta za stambene zgrade, organizovanog u sklopu Katedre za arhitektonsko projektovanje.
Javne zgrade su, kao prostori ljudskih susreta i interakcije, tokom cijele historije njihovog postojanja, reflektirale ambicije i identitet urbanih sredina. U kontekstu savremenih prirodnih globalnih fenomena poput klimatskih promjena i njima paralelnih negativnih društvenih fenomena kao što su ubrzana ekspanzija gradova, porast društvene nejednakosti, degradacije i deregulacije javnog domena, posebno važnu ulogu i odgovornost imaju istraživanja i produkcija iz oblasti arhitekture javnih zgrada i prostora.
Objekti privrednih djelatnosti predstavljaju važan dio funkcionisanja savremenog društva. U ovu grupu spadaju objekti za proizvodne djelatnosti, tj. industrijski, saobraćajni, poljoprivredni, komercijalni objekti itd., a projektantski izazov koji ih povezuje jeste pomiriti arhitektonski koncept sa specifičnim tehnološkim procesom koji se odvija u njima. Nerijetko, funkcionalni zahtjevi iziskuju objekte velikog mjerila, što ostavlja prostora za kreativno arhitektonsko izražavanje. Kabinet za privredne zgrade se bavi izučavanjem ovih fenomena kako kroz teorijsku tako i kroz praktičnu nastavu.
Ugljen Ademović Nina, dipl.ing.arh.
Doktorica Nauka, Redovna profesorica, Šefica katedre za arhitektonsko projektovanje
CV Nina Ugljen Ademović
Bilalić Sabrija, dipl.ing.arh.
Magistar Nauka, Redovni profesor
CV Sabrija Bilalić
Pašić Adnan, dipl.ing.arh.
Doktor Nauka, Redovni profesor
CV Adnan Pašić
Salihović Erdin, dipl.ing.arh.
Doktor nauka, Redovni profesor, Dekan
CV Erdin Salihović
Burazor Mladen, dipl.ing.arh.
Doktor Nauka, Vanredni profesor, Prodekan za nastavu
CV-Mladen-Burazor
Islambegović Vedad, dipl.ing.arh.
Doktor Nauka, Vanredni profesor
CV Vedad Islambegović
Zagora Nermina, dipl.ing.arh.
Doktorica Nauka, Vanredna profesorica, Prodekanesa za naučno-istraživački rad
CV_Nermina_Zagora
Ibrišimbegović Senka, dipl.ing.arh.
Doktorica Nauka, Vanredna profesorica
CV Senka Ibrišimbegović
Turkušić Jurić Elša, dipl.ing.arh.
Doktorica Nauka, Vanredna profesorica
CV Elsa Turkušić Jurić
Halilović Terzić Senaida, dipl.ing.arh.
Doktorica nauka, Vanredna profesorica
Tatlić Isra, dipl.ing.arh.
Doktorica nauka, Docentica
CV Isra Tatlić
Kreševljaković Lejla, dipl.ing.arh.
Doktorica nauka, Docentica
Šabić-Zatrić Zulejha, dipl.ing.arh.
Doktorica nauka, Viša asistentica
CV Zulejha Šabić Zatrić
Bašalić Mirza, dipl.ing.arh.
Viši asistent, Doktor nauka, Direktor Instituta za arhitekturu, urbanizam i prostorno planiranje
CV Mirza Bašalić
Zuka Amar, dipl.ing.arh.
Magistar struke, Viši asistent
CV Amar Zuka
Mutevelić Nedim, dipl.ing.arh.
Magistar struke, Viši asistent
CV Nedim Mutevelić
Kešo Armin, dipl.ing.arh.
Magistar struke, Viši asistent
Sabljaković Harun, dipl.ing.arh.
(MA) Magistar struke, Viši asistent
CV Harun Sabljaković